Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Coğrafya
Coğrafya

Yozgat merkezine 35 km uzaklıktadır. Gülyayla Türkiye’nin iç anadolu bölgesinin Yozgat iline bağlı bir köydür. Komşu köyler Bişek, Akyamaç, Gülloluk, Bacılı, Sarıçiçek’tir. Köyün arazisi oldukça engebelidir. Makinalaşmanın yaygınlaşması ve yerşekillerinin engebeli olması dolayısıyla eskiden ekilen tarlalar günümüzde ekilememektedir. Köyün ormanı vardır köylüler yakacaklarını buradan sağlarlar. Köyde yetişen bazı ürünler(sebzeler); domates, salatalık, marul, maydonoz..(meyveler); elma, armut, kayısı, erik, alıç, ceviz …(baklagil) nohut, fasülye,…(tahıllar) buğday, arpa, çavdar, fiğ…

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Köye en fazla yağış ilk bahar düşer. Buna bağlı olarak köyün en yeşil oldu dönem ilk bahar mevsimidir. En az yağışı yazın alır ve köyün en kurak olduğu zamandır.

Köyün nüfusu kuraklık ve tarım ve hayvancılığın gerilemesi ve yük sek maliyet yüzünden göç edilmeye teşvik ediliyor. İKLİMİ Karasal iklime sahip olan Gülyayla’da kışları soğuk ve sert, yazlar ise serin geçmektedir. Yaz ile kış, gece ile gündüz arasında çok büyük ısı farkı vardır. Yazları ısı +23 °C ile + 24,1 °C arasında seyreder. Senelik yağış Yozgat çevresi temel alınırsa ortalaması 951 mm’dir. Kış aylarının 7–8 ay devam ettiği köyün en yağışlı mevsimi ilkbahardır, en kurak mevsimse yaz diyebiliriz. Kar yağışı ortalama 19–20 cm civarı olmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de olduğu gibi kar yağışında azalma görülmektedir.

Facebook ile yorum yap.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.094 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Konu Ekle
Son Yazılar
Son Yorumlar
Site İstatistik
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Tekil105
Bugün Çogul237
Dün Tekil176
Dün Çoğul392
Toplam Tekil173191
Toplam Çoğul734419
IP Adresiniz

3.236.97.49

Türkiye