Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Tarihçesi
Tarihçesi

Dağboymul (Gülyayla) Köyünün tarihi yaklaşık olarak 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Dağboymul Köyünün adı kurucuları olan Nebiler sülalesinin geldiği köyden almaktadır. Nebiler sülalesi Kötüboymul (Dereboymul) köyünden gelmişler.”Dağ” olduğu ve geldikleri eski köylerinin adı da “Boymul” olduğu için yeni yerleşim yerlerine “DAĞBOYMUL” adını vermişler. Köyün adı daha sonra “GÜLYAYLA” olarak değiştirilmiştir. Köyün kurucusu olan ”Nebi” belirli bir süre hayvancılıkla uğraştıktan sonra Ormanlık alanda tarla olabilecek yerleri ekmeye başlamış ve burada yerleşmiştir. Yerleşik hayatı tercih ettikten sonra Köye gelen aileler şunlardır:

1-Nebiler : Kötüboymul yeni adı “Dereboymul” köyünden gelmişler. Köyü kuran aile.

2-Kâhya Mehmetler : Nebiler tarafından Çeşme başında Kundakta sarılı olarak bulunmuş ve yetiştirilmiş. Adını “Mehmet” koymuşlar ve Çiftlik kâhyası yapmışlar.

3-Emiruşağı Sülalesi : Emirlerden gelmişler.

4-Yulahasanlar Sülalesi : Divanlıdan gelmişler.

5-Patatlar Sülalesi : Karamıklıdan gelmişler.

6-Dizlekler Sülalesi : Karacaliden gelmişler.

Köyde sadece ilköğretim okulu vardır. Kısaca okulun tarihçesini vermek gerekirse okulumuz önce 1964 yılında 2 derslik, bir idare odası olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Daha sonra yaklaşık 100 metrekare olan ikinci bina 1988 yılında inşa edilmiştir. 2001 yılında da 270 metrekarelik yeni bina ilave edilmiştir. 1988 yılında inşa edilmiş olan binamızda 2 derslik ve 1 araç-gereç odası bulunmaktadır. 2002 yılında inşa ettiğimiz ana binamızda ise 4 derslik, öğretmenler odası, müdür odası, müdür yardımcısı odası, Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Kütüphane ve tuvaletler bulunmaktadır.

Facebook ile yorum yap.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 3.872 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Konu Ekle
Son Yazılar
Son Yorumlar
Site İstatistik
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Tekil154
Bugün Çogul343
Dün Tekil176
Dün Çoğul392
Toplam Tekil173240
Toplam Çoğul734519
IP Adresiniz

3.236.97.49

Türkiye